Start

CRAFOORD CURATED

TILL AUKTIONEN

UR EINAR HANSENS SAMLING

AUKTION MALMÖ

ZEPPELINAFRE & LUFTBALLONGER

TILL AUKTIONEN

EVENING SALE

AUKTION STOCKHOLM

TORKEL DAHLSTEDT

AUKTION STOCKHOLM

JAN ÖLANDER COLLECTION

SLUTPRIS STOCKHOLM

TID FÖR INLÄMNING

Med bred kunskap, lång erfarenhet och gott renommé säkerställer vi att du som säljare uppnår optimal prisbild på såväl våra onlineauktioner som på våra kvalitetsauktioner. Våra auktioner pågår kontinuerligt på Europas största och ledande auktionsplattform Auctionet.

Hos oss möter du handplockade experter med höga ambitioner vad gäller kvalitet, service och tillgänglighet. Välkommen att kontakta oss för hembesök och värdering av såväl hela hem och samlingar som enstaka föremål.

HEMVÄRDERING

Hemvärdering är vi specialister på och innebär att vi kommer hem till dig och värderar dina föremål inför en avyttring av ett dödsbo eller försäljning av ett hem inför en flytt. Det går även utmärkt att göra värdering via videolänk. Välkommen att kontakta oss så berättar vi mer!

TEMAAUKTIONER

TEMAAUKTIONER & SAMLINGAR

Vi har lång erfarenhet av att sälja samlingar inom många olika områden och når mycket goda resultat med våra återkommande specialauktioner. Tveka inte att höra av dig om du har en samling du funderar på att sälja. Våra värderingsmän i Lund, Stockholm och Malmö har en bred kompetens men också personliga specialområden inom många olika avdelningar. Kontakta oss gärna för en diskussion!

KURERADE KVALITETSAUKTIONER

Våra kontor i Lund, Stockholm och Malmö arrangerar gemensamma kvalitetsauktioner där vi bjuder ut föremål av särskilt hög klass. Vi lägger stor vikt vid att presentera varje föremål optimalt i både text och bild. Man kan säga att vi ställer dem på piedestal i ett ojämförligt skyltfönster mot världen. Välkommen att kontakta oss!

BOKAUKTIONER

BOKAUKTIONER

Vi är en av få aktörer i landet som arrangerar renodlade bokauktioner tack vare vår erfarne expert Torgny Schunnesson. Torgny är tillgänglig för värdering och inlämning av böcker, autografer, fotografier, dokument och handskrifter över hela landet.

Välkommen att kontakta vår värderingsman för böcker Torgny Schunnesson, telefon 0705-844817 eller mail@crafoordauktioner.se.

ALEXANDER ROSLIN 1718-1793
Porträtt föreställande prinsessan
Maria Felice Colonna (1731‑1771).
Signerad Ale.x. Roslin Sued, olja på duk.

Crafoord Auktioner Stockholm
Värdering 1.500.000 kr

Avslutas 25 februari