Kontakt Stockholm

Crafoord Auktioner

Täby Park, Läktarbyggnaden, entréplan
183 64 Täby

Telefon 08 409 438 90
stockholm@crafoordauktioner.se

Öppet för in- och utlämning
Vardagar kl. 13-17 och lördag kl. 11-14.
Inlämning efter tidbokning via telefon 08 409 438 90 eller mail.

Om Crafoord Auktioner Stockholm

Crafoord Auktioner Stockholm är ett litet antal handplockade experter med lång erfarenhet, breda kunskaper och spetskompetens.

Vi finns i Täby Galopps modernistiska förra huvudbyggnad från 1960, ritad av Gustaf Lettström. Våra auktioner sker dagligen online. Genom att vi är en del av det internationella nätverket Auctionet når du köpare i över 180 länder på en plattform som har fler än 1 200 000 besök och 500 000 bud varje månad.

Crafoord Auktioner Stockholm har sina rötter i Crafoord Auktioner Lund som är Sydsveriges ledande auktionshus. I Stockholm säljer vi 12 000 föremål per år, från vardagliga objekt till särpräglade konstnärskap. Vi är ledande på nischade samlingar och spektakulära temaauktioner: hundratals kinesiska snusflaskor från resor över hela världen, unikt slöjdade sameknivar som sammanfattade en berömd botanikers många eskapader i fjällvärlden, en rad unika föremål med proveniens Ingrid och Ingmar Bergman och ABBA-föremål till världsrekordpriser från mannen bakom bandets unika sound – ljudteknikern Micke B. Tretow.

Vi lägger stor vikt vid att presentera varje föremål optimalt i både text och bild. Man kan säga att vi ställer dem på piedestal i ett ojämförligt skyltfönster mot världen.

Välkommen till Crafoord Auktioner Stockholm!

Medarbetare

Mats Bergstrand

VD. Hemvärdering och samlingar.
Av Stockholms Handelskammare förordnad värderingsman
mats.bergstrand@crafoordauktioner.se
Telefon 08 409 438 91

Michael Nilzon

Teamledare för expertgruppen.
Specialist på fotografi, konst, skulptur och samlingar.
michael.nilzon@crafoordauktioner.se
Telefon 08 409 438 94

Gustav Cedergren

Värderingsman – specialist på modern design, armaturer och silver.
gustav.cedergren@crafoordauktioner.se
Telefon 08 409 438 92

Nora Forsmark

Expert på glas & keramik
nora.forsmark@crafoordauktioner.se
Telefon 0739 36 51 92

Andrea Björnberg

Gemmolog (GIA certifierad)
andrea.bjornberg@crafoordauktioner.se
Telefon 0736 92 30 48

Bo Tellström

Specialist på etnografika
Av Stockholms Handelskammare förordnad värderingsman
(Deltid)
bo.tellstrom@crafoordauktioner.se
Telefon 08 409 438 93

Roberto Huertas

Teamledare logistik. Expert klockor.
roberto.huertas@crafoordauktioner.se
Telefon 08 409 438 90

Maria Borg

Kundtjänst, logistik
(Deltid)
maria.borg@crafoordauktioner.se
Telefon 0730 51 53 37

Kristine Bisa-Ljungqvist

Teamledare foto
kristine.bisa-ljungqvist@crafoordauktioner.se
Telefon 08 409 438 90

Veronika Sandstedt

Fotograf & Expert Fashion
veronika.sandstedt@crafoordauktioner.se
Telefon 08 409 438 90